Aerodynamiczne kontenerowe suszarnie drewna Jan & Przemysław Borowscy

tel. 784-038-441

Aerodynamiczne Kontenerowe Suszarnie Drewna obecne są na polskim rynku od 1990 roku. Przez pierwsze dziesięć lat produkowane były przez inne przedsiębiorstwo. Powstało wtedy około 250 sztuk stalowych kontenerów ocieplonych wełną szklaną. Od 2002 roku jesteśmy wyłącznym producentem Aerodynamicznych Kontenerowych Suszarni Drewna. Zmieniliśmy technologię na znacznie tańszą w zakupie i eksploatacji.

Najważniejsze innowacje to:
– zastosowanie używanych samochodowych kontenerów chłodni,
– turbiny o wyższej sprawności energetycznej,
– łagodny rozruch silnika realizowany przez SoftStarter,
– przystosowanie suszarni do wymogów dyrektyw WE,

Aerodynamiczne Kontenerowe Suszarnie Drewna zasilane są wyłącznie energią elektryczną, nie wymagają podłączenia zewnętrznego źródła ciepła: wody, powietrza lub pary. Nie posiadają grzałek elektrycznych i nagrzewnic. Źródłem ciepła jest praca turbiny (wentylatora). Turbina sprężając i rozprężając cząsteczki powietrza powoduje wzrost temperatury oraz zapewnia cyrkulację powietrza i usuwanie nadmiaru wilgoci z komory. Przepływ powietrza wynosi do 170km/h (47m/s), co zapewnia równomierne i szybkie suszenie drewna w każdej części komory oraz zapobiega powstawaniu wad (sinienie, mikropęknięcia). Suszarnie są w pełni kontenerowe, nie mają stałego połączenia z gruntem, są zatem mobilnymi maszynami, a nie budynkami. Kontenery, które stosujemy, charakteryzują się wysokim parametrem izolacji termicznej ~ 0,25 W/m². Wolnostojąca, odporna na warunki pogodowe konstrukcja pozwala na natychmiastowe wdrożenie do pracy zaraz po zakupie.

Czas nagrzania pustej suszarni od 10°C do 70°C wynosi 1,5-4,5h. Natomiast wzrost temperatury w suszarni wypełnionej drewnem wynosi do 2°C na godzinę. Proces suszenia reguluje się poprzez termostat lub wykorzystując programator dobowy. Czas pracy lub postoju może być wielokrotnością 15 min. Przykładowy cykl to 1 godzina pracy i 2 godziny postoju. Susząc drewno iglaste silnik w suszarni pracuje od 6 do 14 h/dobę, drewno liściaste od 4 do 10 h/dobę. Przeprowadzenie zabiegu fitosanitarnego (związane z certyfikatem ISPM-15, potocznie IPPC) polega na nagrzaniu drewna do 56°C i utrzymaniu w tej temperaturze przez 30 min, trwa od kilku godzin do 5 dni ciągłej pracy silnika. Obsługa suszarni ograniczona jest do minimum i polega na korygowaniu: ustawień termostatu lub programatora dobowego, kominków wentylacyjnych, zraszacza. Usuwanie wilgoci realizowane jest poprzez kominki wentylacyjne zainstalowane na drzwiach suszarni. Górnymi kominkami usuwa się nadmiar pary, natomiast dolnym pobiera powietrze z otoczenia. Zraszacz wykorzystuje się do nawilżania liściastego drewna sezonowego.

Aerodynamiczne Kontenerowe Suszarnie Drewna przeznaczone są do suszenia:
– drewna dowolnego gatunku,
– drewna o dowolnej wilgotności początkowej (świeżo przetartego lub sezonowanego),
– drewna o dowolnych wymiarach, w tym nieobrzynanego (nieoflisowanego),
– drewna impregnowanego lub pokrytego środkami, które nie obniżają nominalnej temperatury zapłonu surowego drewna,
– europalet, skrzyniopalet, opakowań drewnianych (celem otrzymania certyfikatu ISPM 15 – potocznie zwanym jako IPPC),
– elementów gipsowych, np. bloczków, płytek, płyt, itp.,
– innych niełatwopalnych materiałów

 

Rozmieszczenie Aerodynamicznych Kontenerowych Suszarni w Polsce: