Bazą Aerodynamicznej Kontenerowej Suszarni Drewna jest używany kontener chłodnia. Zastosowanie używanego podzespołu ma na celu obniżenie kosztów produkcji suszarni oraz skrócenie czasu oczekiwania na gotowy produkt. Ściany kontenera wykonane są z laminatu (włókno szklane i żywica epoksydowa) oraz pianki o grubości co najmniej 60 mm. Zastosowany laminat jest odporny na temperaturę do 80ºC, wysoką wilgotność oraz kwasy występujące w drewnie. Piana PIR lub PUR zapewnia izolację termiczną na poziomie 0,26-0,29 W/m2. Podłoga suszarni wykonana jest z żywicy epoksydowej antypoślizgowej, warstwy ocieplenia oraz konstrukcji nośnej.
Pierwszym etapem produkcji suszarni jest przygotowanie kontenera. Polega to min. na usunięciu niepotrzebnych elementów (np. stalowych listew, ramy pod kontenerem, oświetlenia, haków transportowych, itp.), wymianie elementów ze zwykłej stali na elementy nierdzewne, zaślepieniu otworów (po agregacie, oświetleniu, bocznych drzwiach), uzupełnieniu ubytków w posadzce, naprawie drzwi (wymiana uszczelek oraz sworzni zawiasów) oraz uszczelnieniu.
Wewnątrz kontenera, na tylnej ścianie montowana jest obudowa układu turbinowego, a na zewnętrzne podstawa silnika. Do bocznych ścian przykręcony zostaje kątownik, na który następnie wsuwany zostaje uprzednio przygotowany strop pozorny. Obudowa układu turbinowego, żaluzja ochronna, kominki wentylacyjne, strop pozorny, turbina oraz wózki wykonujemy ze stali nierdzewnej AISI 304. Piasta, podstawa silnika oraz torowisko (szyny i najazd) wykonujemy ze stali S235 pokrytej warstwą antykorozyjną (farba poliuretanowa lub proszkowa).
Następnie do drzwi, bocznych ścian i dachu kontenera przykręcane są drewniane kantówki, pomiędzy którymi rozkładana jest wełna izolacyjno-akustyczna lub specjalistyczny materiał wygłuszeniowy. Standardowa suszarnia (cena zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie internetowej) zawiera wygłuszenie wykonane z wełny akustycznej o grubości 50 mm na drzwiach, bocznych ścianach oraz o grubościach 50 i 70 mm na dachu. Wykonujemy także suszarnie z podwójnym wygłuszeniem (100 mm na bocznych ścianach), wygłuszane specjalistycznymi materiałami oraz bez dodatkowej warstwy izolacyjno-wygłuszeniowej i blachy elewacyjnej. Cena w obu przypadkach ustalana jest indywidualnie. Do drewnianych kantówek przykręcona zostaje blacha trapezowa – na dach profil T18, a na boczne ściany oraz drzwi profil elewacyjny T8. W drzwiach suszarni montowane są nierdzewne kominki wentylacyjne.
Na zewnętrznej tylnej ścianie przykręcamy daszek chroniący silnik, rozdzielnicę elektryczną oraz urządzenia pomiarowe. Łączenia blach, kominki wentylacyjne i inne elementy na zewnątrz oraz wewnątrz suszarni zostają uszczelnione masą polimerową. Następnie zainstalowany zostaje silnik, turbina i rozdzielnica elektryczna. Rozruch silnika realizowany jest poprzez Falownik. Zabezpieczenia elektryczne jakie zostały zastosowane w suszarni to: rozłącznik główny, rozłącznik różnicowoproądowy i inne. Regulacja temperatury wewnątrz realizowana jest poprzez termostat z wyświetlaczem.
Turbina zostaje wyważona statycznie i dynamicznie z wykorzystaniem wibrometru. Następnie do obudowy układu turbinowego przykręcona zostaje żaluzja ochronna. Instaluje się wyposażenie dodatkowe: wewnątrz suszarni do podłogi przykręca się szyny, na tylnej ścianie suszarni montuje się urządzenie kontrolno-pomiarowe Tanel PPS-60L. Każda suszarnia zanim trafi do klienta jest kilkunastokrotnie testowana (start/praca kilka minut/stop).